Mělník, královské věnné město na soutoku Labe a Vltavy, Vás zve nejen na víno z místních vinic, ale i k procházce historickým centrem, na vyhlídku po kraji z gotické věže chrámu sv. Petra a Pavla či k návštěvě do mělnického podzemí s nejširší studnou v České republice. Po celý rok se můžete dobře pobavit při některé z mnoha akcí, které se ve městě pořádají.
MělníkKrálovské město Kolín se nachází asi 60 km východně od Prahy. Má bohatou historii a v současnosti představuje úspěšně se rozvíjející centrum regionu. Městská památková rezervace návštěvníkům umožňuje shlédnout ucelený soubor památek. Siluetě Kolína dominuje chrám sv. Bartoloměje, na jehož výstavbě se podílel význačný architekt Petr Parléř. Pozoruhodné jsou židovské památky dokládající dlouhodobou existenci a význam zdejší židovské komunity. Vedle četných původně středověkých a raně novověkých budov se zde nacházejí i hodnotné realizace moderní architektury. Zájemci o technické památky se mohou projet na řepařské drážce, která připomíná industriální rozvoj města.
KolínNymburk je městem památek, kulturního života, zeleně, sportu a má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Ve městě můžete obdivovat krásu historických budov nebo se zasnít a procházet jím stejně jako spisovatel Bohumil Hrabal, který zde s rodinou prožil dětství. Milovníci pěší turistiky, bruslaři a cyklisté rádi využijí cyklostezku podél Labe. Odpočinek můžete strávit např. v lokalitě na Přístavě a pokochat se pohledem na romantické hradby a osvěžit se nymburským pivem.
Foto: Jaroslav Kocourek
NymburkPříroda a historie se v našem kraji vzácně doplňují. Renesanční Březnice lákala básníky a romanopisce, pochlubit se může slavnými jmény českého výtvarného baroka. Putování po Březnici vás zavede do renesančního zámku s anglickým parkem, na náměstí ke kostelu sv. Ignáce a sv. Františka s bývalou jezuitskou kolejí a do židovského ghetta se synagogou. Revitalizované centrum zve k příjemnému posezení, osvěžit se můžete tradičním březnickým pivem Herold. Březnice je také místem čilého kulturního a společenského ruchu.
BřezniceObec Nižbor naleznete zhruba 8 km severozápadně od Berouna. K obci patří ještě dvě menší obce a to Žloukovice a Stradonice, které jsou díky pozůstatkům keltského osídlení a nálezu zlatých duhovek známy v celém archeologickém světě. Všechny tři obce tvořící Nižbor se nacházejí v CHKO Křivoklátsko, na železniční trati Rakovník–Beroun a protéká jimi řeka Berounka. Dominantu samotného Nižbora tvoří zámek, původně raně gotický hrad, který je ve vlastnictví obce. V jeho části je umístěno Informační centrum keltské kultury. Dvakrát do roka se zde pořádají oslavy Keltských svátků. Nádvořím zámku prochází 14 poledník a pod zámkem se nachází průsečík tohoto poledníku a 50 rovnoběžky. V obci se také nachází sklárna Rűckl Crystal, a.s., kterou je možno navštívit.
NižborRázovité město, založené Plichtou ze Žerotína roku 1322, je centrem oblasti, která leží v západní části Středočeského kraje na rozhraní Křivoklátských lesů, Českého krasu a Podbrdska, na dohled hradů Točník a Žebrák. Město nabízí bezpočet kulturních akcí a možností, jak strávit aktivně volný čas. Turistickým cílem, který si v současnosti získává stále více návštěvníků, je barokní zámek. Řadu nových kulturních zážitků nabízí areál Starého zámku, ve kterém lze navštívit Galerii, Knihovnu, Informační centrum a nově zřízené Muzeum Hořovicka, které přibližuje historii města. V blízkém regionu zůstala zachována čistá příroda a hluboké nedotčené lesy. Město je poměrně dobře dopravně dostupné a může tak být východiskem cest do nově zřízené CHKO Brdy. Hořovice prosluly výrobou hudebních nástrojů, slévárenským a tiskařským průmyslem.
HořoviceMladá Boleslav – město nejen automobilů
Více než tisíciletá historie ozdobila tvář města řadou jedinečných památek, které rozhodně stojí za to blíž poznat - Galerie pod věží se nachází v nově zrekonstruovaných prostorách v budově staré radnice na Staroměstském náměstí. Do výstavních prostor i vyhlídkové věže je společný vstup z podloubí na prahu Staroměstského náměstí. Městský palác templ patří k nejstarším zachovalým stavbám v Mladé Boleslavi a podle pověsti byl postaven pro řád templářů. V současné době se v něm nachází multimediální muzejní expozice. Na parkánu je vybudováno interaktivní archeologické hřiště pro děti.
Sbor českých bratří je významnou památkou města a svým provedením patří k nejstarším renesančním pseudobasilikám mimo Itálii. Dnes je v budově umístěna výstavní a koncertní síň.
Oblíbený hrad Karla Hynka Máchy nad romantickým údolím Jizery, s krásnou vyhlídkou z rozložité věže zvané Putna, která je dnes díky hledačům pokladů a stavbě železnice pod hradem viditelně nakloněná. Od roku 2015 se na pozemku nachází Letní scéna, na které probíhají kulturní pořady (koncerty, divadla).
Mladá BoleslavHistorické a průmyslové město s působivou směsicí gotických památek a špičkových funkcionalistických staveb z éry budování moderního Rakovníka v 1. polovině 20. století. Historii města přibližuje Muzeum T. G. M., v bývalé synagoze je umístěna expozice obrazů V. Rabase, v roubence Lechnýřovně expozice loutek. Rakovník proslul výrobou piva, mýdla a obkladaček RAKO. V Rakovníku se narodila nebo působila řada osobností, mj. spisovatel Z. Winter, pěvci bratři Burianové či herec Z. Štěpánek.
RakovníkMěsto s téměř 17 000 obyvateli s částmi Lobkovice, Mlékojedy, Byškovice, Korycany a Horňátky ležící v krásné krajině Polabské nížiny patří k nejmladším městům v naší republice. S Neratovicemi je úzce spjata jedna z největších osobností naší historie - politik, filozof a historik František Palacký, který nejvíce svého tvůrčího času trávil na lobkovickém zámku. Ačkoli jsou Neratovice novodobým, s průmyslem spjatým městem, mají nemálo půvabů. Panelová výstavba se tu prolíná s vilkami a borovými lesíky, hlavním náměstím prochází jedna z železničních tratí.
NeratoviceSedmitisícové město ležící ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Z rukou Rožmberků získal Sedlčany koncem 16. století do svého vlastnictví slavný rybníkář Jakub Krčín. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.
SedlčanyNecelých 40 kilometrů jihovýchodně od Prahy, na dohled od řeky Sázavy, mezi zámky Konopiště a Jemniště, leží město Benešov. V centru města se nachází historická část Karlov. Na Malém náměstí stojí secesní budova Muzea umění a designu, kde se nachází i Muzeum Podblanicka. Město Benešov a nedaleký zámek Konopiště propojuje městský turistický ekovláček, jehož trasa vede kolem nejzajímavějších památek v Benešově až na Konopiště a zpět. Užijte si celodenní výlet v Benešově i s dětmi a vydejte se na stezku „S medem za medvědem“ s hledáním pokladu. V TIC na Masarykově náměstí si vyzvedněte herní plán a ten vás provede naučnou stezkou s plněním zajímavých úkolů. K aktivně strávenému času v Benešově vybízí i volnočasový areál Sladovka s workoutovým a dopravním hřištěm.
BenešovVe Voticích najdete řadu historických památek a v jejich okolí zachovalou přírodu ideální pro výlety pěšky nebo na kole. Ve městě můžete navštívit klášter sv. Františka z Assisi, kopii Božího hrobu nebo starý židovský hřbitov. S dětmi zamiřte do unikátního Motýlária. Pohled na město z ptačí perspektivy vám nabídne vyhlídková věž Václavka. Naučná stezka Kolem Votic za poznáním a cyklotrasy tzv. Votické kopretiny vás zavedou na nejzajímavější místa v okolí.
VoticeMěsto Český Brod najdete 35 km východně od Prahy, leží na hlavní železniční trati Praha – Kolín. Se svými třemi místními částmi Zahrady, Liblice a Štolmíř je druhým největším městem kolínského okresu a centrem převážně zemědělské oblasti. Žije zde přes 7 000 obyvatel. Je to královské město s bohatou a pestrou historií nabízející nejen zajímavé stavební památky odkazující na dobu dávnou i nedávnou, ale i čilý společenský život. Činorodí lidé v místních spolcích, školách a dalších organizacích připravují celoročně ve spolupráci s městem pestré kulturní a sportovní akce. Pro svoji výbornou dopravní dostupnost láká Českobrodsko a region Pošembeří k procházkám a cyklovýletům rovinatou krajinou k Polabí i rozmanitějším terénem na Kostelecko, Kouřimsko a Jevansko směrem k Sázavě.
Český BrodMěsto Bělá pod Bezdězem nedaleko Mladé Boleslavi leží na spojnici dvou turistických regionů - Českého ráje a Máchova kraje. Město s dochovanými zbytky opevnění, řadou stavebních památek, bohatým kulturním životem poskytuje lákavou nabídku pro všechny věkové kategorie. Na své si přijdou nejen milovníci historie a umění, ale i sportovně založení návštěvníci. Okolní rozlehlé lesy protkané sítí cyklostezek skýtají sportovní vyžití i klidné procházky zdobené sběrem borůvek či houbařením. Na bělském zámku naleznete Informační centrum s expozicemi (Dětská manufaktura, Romantická archeologie, Toaletní věž, Spojovací chodbu s portréty majitelů zámku, expozici Mácha na Valdštejnském panství). Na zámku sídlí také regionální Muzeum podbězdězí.
Bělá pod BezdězemKrálovské horní město Příbram leží na úpatí Brd 60 km jihozápadně od Prahy. Nejstarší písemný doklad o Příbrami pochází z roku 1216. Příbram vešla do povědomí především svou hornickou minulostí. Někdejší slávu příbramského dolování připomíná národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram, které je počtem expozic největším hornickým muzeem v ČR. Dominantou města je barokní chrám Svatá Hora, která představuje nejvýznamnější a nejstarší mariánské poutní místo v Čechách. V historické budově Zámečku-Ernestina se nachází Galerie Františka Drtikola s expozicí světově uznávaného fotografa. Aktivní vyžití pro děti i dospělé nabízí areál Nový rybník.
PříbramMalé městečko ležící v nejzápadnějším cípu Středočeského kraje nabízí vyžití pro milovníky turistiky, kteří mohou v nádherné krajině obdivovat četné přírodní památky (viklan, zatopené lomy, apod.), pověstmi opředená místa (trosky Petrohradu) a v letních měsících využít místní rybníky ke koupání. Vše příjemně doplňuje nabídka zajímavých kulturních a sportovních akcí.
JeseniceKrálovské město Beroun, ležící západně od hlavního města na soutoku Berounky a Litavky, má dnes 20 000 obyvatel. Historie města sahá do poloviny 13. století. Dnes je město Beroun hlavně turistickým cílem V blízkosti dvou chráněných krajinných oblastí Křivoklátsko a Český kras. Turistům nabízí ubytování v hotelích, penzionech či v kempech, historické památky a možnost kulturního i sportovního vyžití.
BerounNejvětší středočeské město, ležící nedaleko Prahy, které dlouhodobě investuje do rozvoje volnočasových aktivit a nabízí bezpočet turistických atrakcí pro milovníky historie, industriálních památek, kultury, sportu i pro rodiny s dětmi. Celé město obklopují krásné lesy, kterými vede hustá síť cyklostezek. Za návštěvu stojí i atletický areál Sletiště, jehož součástí je Aquapark, lezecký park, trampolínový park a in-line dráha. Každý najde něco zajímavého při své návštěvě Kladna.
Těšíme se na Vás!
Toto sdružení dobrovolně působí na území Středočeského kraje v „ českém středozápadu“, který je považován za oblast českých králů a prezidentů. Rozkládá se v regionech Kladenska, Rakovnicka, Slánska a Berounska včetně obce Tetín, kde byl původní dvorec sídlem kněžny sv. Ludmily. Při putování za kořeny češství v těchto oblastech můžete navštívit i památné místo Budeč spojovaného s knížetem Václavem , obec Lány – sídlo českých prezidentů, hrad Křivoklát i město Slaný, kterému král Jiří z Poděbrad věnoval mnoho výsad.
Bohemia CentralisMěsto rozložené po obou březích řeky Labe je přirozeným regionálním centrem ve středním Polabí. Historicky významná města byla sloučena v jeden správní celek v roce 1960 a vzniklo tak město s nejdelším názvem v republice – Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Brandýs nad Labem je spojen s císařskými a královskými tradicemi českých zemí a stejnojmenný zámek v jeho centru, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek středních Čech, je pevně spjat s hlavním proudem českých dějin. Stará Boleslav je místem počátků české státnosti a staroboleslavské chrámy, zasvěcené křesťanské tradici svatováclavské a mariánské, mají statut národních kulturních památek. Město je obklopeno lužními lesy a vodními plochami vhodnými pro rekreaci, je oblíbeno jako výletní destinace a nabízí řadu příležitostí ke sportování a cykloturistice.
Brandýs nad Labem – Stará BoleslavHistorické město Jílové leží necelých 20 km jižně od Prahy. Rozkládá se 3 km od pravého břehu řeky Sázavy, obklopeno masivní pahorkatinou, která společně s údolím řeky tvoří jedno z nejkrásnějších míst okolí Prahy, vhodné především pro rekreaci a odpočinek. Dosud zachovalá příroda se tu snoubí s historií starého města. Už více než 650 let se město honosí přízviskem „královské zlatohorní“.
Jílové u PrahyMěstys Karlštejn se nachází asi 30 km jihozápadně od Prahy. Rozkládá se na březích řeky Berounky v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Dlouho zůstávala obec ve stínu hradu, přestože vznikla ve stejné době. Původní pojmenování, shodné s názvem hradu, se v 15. století změnilo v Budy, podle příbytků, v nichž žili původní obyvatelé. Od 18. století nesla název Budňany. Od roku 1952 se vše vrátilo k původnímu názvu Karlštejn. Od 23.1.2007 stanovil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR obec Karlštejn městysem.
KarlštejnMěsto Lysá nad Labem se nachází v okrese Nymburk ve Středočeském kraji a má okolo 9 tisíc obyvatel. Leží v úrodné nížině při řece Labi 30 km severovýchodním směrem od hlavního města Prahy. Historické jádro města bylo v roce 2003 prohlášeno městskou památkovou zónou. Poloha města umožňuje pěší turistiku a nenáročnou cykloturistiku, vhodnou i pro rodiny s dětmi, do ostatních regionů. V současnosti je Lysá nad Labem známa především Výstavištěm, které pořádá v průběhu roku řadu tématicky zaměřených výstav. Okolí Lysé nabízí možnost zajímavých a překrásných výletů. k vidění je zde například přírodní skanzen v Přerově nad Labem, malebná vesnička Byšičky, vystavěná ve tvaru okrouhlice nebo středověká vesnička vybudovaná firmou Botanicus v obci Ostrá.
Lysá nad LabemKrálovské město Slaný leží necelých 30 kilometrů severozápadně od Prahy. Má ideální polohu, která vybízí k celodenním výletům návštěvníkům z celého Středočeského kraje i z hlavního města. Je doslova obklopeno řadou zajímavých míst. Město samotné vám nabídne řadu kulturních památek (Městské divadlo, Velvarská brána, Vlastivědné muzeum), naučné stezky přírodou (Slánská hora, Lesopark Háje) či sportovní vyžití (Víceúčelová sportovní hala s bazénem, plochodrážní stadion).
Zcela ojedinělé je Muzeum slánek. ve sbírce se nachází i největší slánka na světě, která pojme až 40 kg soli.
SlanýNa úpatí brdských hřebenů, půl hodiny od Prahy a přitom v klidu přírody, se nachází Lážov z literárních příběhů o Kájovi Maříkovi, Mníšek pod Brdy. Perlou města je barokní areál Skalka s kostelíkem sv. Maří Magdalény, který uvidíte zdaleka. Možná Vás také zláká k návštěvě zámek, kostel sv. Václava či některá z mnoha místních kaváren či restaurací. Město a řada místních spolků po celý rok pořádají nejrůznější kulturní akce, na něž jste srdečně zváni.
Mníšek pod BrdyBenátky nad Jizerou vznikly na křižovatce prastarých cest. První písemná zmínka je z roku 1052. Zřícenina hradu Dražice připomíná slavný rod pánů z Dražic, kterým patřily Benátky ve 13. a 14. století. Středověké město bylo založeno kolem roku 1345. Bohatou historii dokládá řada památek, ukazuje ji také expozice regionálního muzea a muzea hraček v zámku.Vedle vycházek v areálu zámku, v parcích a v přírodě nabízí město i možnost sportování.
Benátky nad JizerouMěsto Kralupy nad Vltavou vás zve na příjemně strávený den plný zábavy, sportu, ale i aktivního odpočinku. V létě vyzkoušejte moderní koupaliště, které je vodními atrakcemi, množstvím zeleně i příjemným personálem vyhlášené široko daleko. Během zimních měsíců se naopak odreagujete ve vířivce či v bylinkové sauně v novém wellness centru. Pokud milujete historii, zamiřte do městského muzea nebo si prohlédněte kočárky z doby I. republiky. Taktéž můžete na chvilku posedět vedle sochy Josefa Švejka, jejíž podoba vám jistě vykouzlí úsměv na tváři.
Kralupy nad VltavouKutná Hora – pokladnice zážitků Vás očekává Praze na dohled! Stříbrný klenot mezi českými městy se již více než 23 let pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Kutná HoraMěsto Mnichovice se nachází ve Středočeském kraji, okrese Praha-východ, jihovýchodně od Prahy. První historická zmínka o Mnichovicích pochází z roku 1134, kdy zde opat Sázavského kláštera založil baziliku sv. Michala.
Na náměstí se nachází Kostel Panny Marie s krásnou kazatelnou ve tvaru velryby s rozevřenou tlamou a několika zlatými šupinkami.
Nedaleko centra se nachází Zittův mlýn, který je velmi cenným dochovaným dokladem lidové architektury a mlynářského zařízení z poloviny 17. století, včetně funkčního mlýnského kola.
Další zajímavostí je Žižkův dub, starý cca 800let. Jde o jeden z nejstarších stromů ve středních Čechách.
Kromě pamětihodností město pořádá pravidelné kulturní a turistické akce.
Mezi nejvíce navštěvované patří turistický pochod Po stopách kocoura Mikeše, který se koná pravidelně každý rok v září. Na výběr je celkem ze 4 tras od cca 9km do cca 32km.
Známá je také Mariánská pouť, na kterou zavítal i pohádkový kocour Mikeš spolu s prasátkem Pašíkem a kozlíkem Bobešem ze známé knížky Josefa Lady „Mikeš“.
Příznivci sportu mohou využít areál Šibeniční vrch, který nabízí i noční lyžování.
Pro milovníky turistiky se nabízí naučná stezka Krásné vyhlídky, která spojuje tři obce. Trasa je dlouhá cca 9km a zahrnuje 9 zastavení se zajímavostmi a velkolepými vyhlídkami do kraje.
MnichovicePojizeří a Polabí je oblast rozkládající se od Mladé Boleslavi přes Nymburk až do Poděbrad. Poznejte krajinu, která nabízí spoustu možností pro turisty, cyklisty, milovníky historie a kultury, či rodiny s dětmi.
Pojizeří a Polabí, z.s.Brdy a Podbrdsko představují ideální volbu pro každého, kdo se rozhodne vydat po stopách vojenských bagančat, načerpat pozitivní energii, prozkoumat zákoutí městských uliček či seznámit se s místní historií. Zelené plíce středních Čech, nekonečné moře lesů protkané menšími asfaltovými cestami, tichá místa, kde jako by se zastavil čas, střípky vojenské minulosti, hornická tradice i řada romantických hradů a zámků – to vše je oblast zvaná Brdy a Podbrdsko. Díky dlouholetému vojenskému újezdu najdete v regionu panenskou přírodu i drsnou krajinu, kterou můžete objevovat při pěším výletu nebo ze sedla kol. Region vinoucí se na jih od Prahy až na hranici Středočeského kraje, od Křivoklátska až k Vltavě. Vydejte se do regionu, kde je stále co objevovat. Do regionu, který ctí svoji minulost a nabízí nepřeberné množství aktivit pro všechny, kdo touží po jedinečném zážitku.
Turistická oblast Brdy a PodbrdskoMěsto Bystřice se nachází na hlavní silniční a železniční trase z Prahy do Českých Budějovic. Dominuje mu zejména kostel svatých Šimona a Judy, nad jehož vchodem se nachází zdobná mozaika od Antonína Kloudy, nazvaná Kristus Dobrý pastýř. Hned vedle kostela pak najdeme moderní přírodní park, vybudovaný studenty středních zahradnických škol v rámci soutěže Lipová Ratolest. Zde byla umístěna také plastika odkazující na původní historickou budovu školy, která na tomto místě stála a v roce 1813 vyhořela. Bystřice je známá svým kulturním životem a to zejména díky Loutkovému divadlu. Za dob jeho působení se zde vytvořila rozsáhlá sbírka loutek, ze které v současnosti město chystá expozice pro nově vznikající muzeum. Pravidelně se zde koná Divadelní festival Ludvíka Němce, nebo Dny loutkového divadla. Tradicí se zde stalo i slavnostní rozsvěcení vánočního stromku.
Město BystřiceHistorie Poděbrad sahá do pravěku, daleko před počátky českého státu. Tehdejší lesnatou krajinou protkanou hustou sítí říčních ramen procházela dálková obchodní cesta, směřující z Prahy do východních Čech a dále do Slezska a Polska. Tato významná komunikace přetínala řeku Labe západně od dnešního města v místech, kde se říká Na vinici.
Nedaleko brodu vznikla prastará osada a malá strážní tvrz. Je pravděpodobné, že poloha místa se odráží i v dnešním názvu města "pode brody" – Poděbrady.
Největšího rozkvětu doznalo poděbradské panství za pánů z Kunštátu, kteří je získali od Karla IV. v tzv. "ušlechtilé léno". Nejvýznamnější postavou tohoto rodu se stal Jiří z Poděbrad, který byl r. 1458 zvolen českým králem. Tento vynikající diplomat (označovaný někdy jako husitský král) se jako první evropský politik pokusil založit mírovou unii evropských panovníků. Z jeho poručení byly Poděbrady povýšeny v r. 1472 na město a obdařeny důležitými právy, výsadami a městským znakem.
Historickým mezníkem v životě města byl r. 1905. Tehdy navštívil knížete německý statkář von Bülow. Tento známý proutkař označil na vnitřním nádvoří místo silného pramene, jenž zde byl pak skutečně v hloubce 96,7 m navrtán. Objev minerální uhličité vody způsobil, že již v r. 1908 zde byla zahájena první lázeňská sezóna. Město se po ukončení první světové války rychle měnilo v město lázeňské, s lázněmi od r. 1926 specializovanými na léčení srdečních a cévních onemocnění. Rychle získalo věhlas nejen u nás, ale i daleko v zahraničí.
PoděbradyMalebné městečko těsně za západními hranicemi Prahy se nachází v mírně zvlněné krajině ohraničené z východu návrším Bílá Hora. Ideální místo pro aktivní odpočinek, výlet s přáteli a posezení v některé z místních kaváren či návštěvu řady kulturních a společenských akcí, které se zde konají mimo jiné i v přestavěném barokním zámku.
HostiviceExpozice malíře, hudebníka, spisovatele a národopisného badatele je od roku 2013 umístěna v budově bývalé jezuitské koleje vedle kostela sv. Ignáce a sv. Františka. Představuje obrazy s jihočeskými motivy, portrétní, figurální a krajinářskou kresbu i malbu. Stálá výstava je doplněna dobovým nábytkem. Ve výtvarném salonu je možné vidět i obrazy dalších autorů z městské sbírky: Anny Sequensové, J. R.Schustera, B.Ullrycha, A.Moravce.
Galerie Ludvíka Kuby – BřezniceLoutkářství na Březnicku
Loutkářskému umění Arnošty Kopecké, která byla vnučkou jednoho z nejznámějších českých loutkářů Matěje Kopeckého a je pochována na březnickém hřbitově, vzdáváme hold stálou muzejní expozicí. V Březnici byla zaznamenána bohatá tradice loutkářství i po její smrti. Spolkům Sokol a Orel patřily vystavené loutky, kulisy i doplňky divadýlek.
František Josef I.
Tomuto velikánovi je věnovaná nově otevřená expozice ve čtyřech sálech. Výstava přibližuje panovníkovu osobu zachycenou na předmětech běžného užívání, dobových obrazech i upomínkových předmětech.
Církevní a duchovní život v Březnici
Další část muzejní expozice již názvem vypovídá o náplni. Vystavené sbírkové předměty pocházejí z březnického prostředí a dokládají, že soužití kněžské komunity s obyvateli města přineslo všestranný kulturní i společenský rozvoj. Otevřeno od 1. 8. 2019
Městské muzeum BřezniceMěstys s bohatou nabídkou kulturních a turistických aktivit – Galerie Anderle, Muzeum motocyklů Splněný sen, turistická stezka k rozhledně na Senecké hoře. Pavlíkov se nachází 60 km západně od Prahy. Je místem pro nádherný celodenní výlet - od roku 2014 je zde galerie a stálá expozice výtvarných děl a africké sbírky světově uznávaného výtvarníka Jiřího Anderleho (rodák z Pavlíkova), unikátem je také Muzeum motocyklů Splněný sen a od roku 2015 je přístupná nová rozhledna podle projektu arch. Točíka.
Galerie Anderle, Muzeum motocyklů – PavlíkovPodbrdské muzeum najdete v historickém jádru města v nově zrekonstruovaném továrním komplexu. Muzeum nabízí tyto expozice: Expozici Pánů z Rožmitála, Jak se žilo na Podbrdsku, Památník J. J. Ryby a České mše vánoční, Expozici historických automobilů značky AERO, Muzeum hasičstva. Součástí muzea je galerie a stodola se starým zemědělským nářadím a nástroji, funkční cvočkařská dílna a truhlárna, expozice litiny. Celý moderní muzejní komplex je bezbariérový, přátelský k rodinám s dětmi a školním výpravám,expozice obsahují interaktivní prvky, u muzea najdete i dětské hřiště a malou rozhlednu.
Podbrdské muzeum – Rožmitál pod TřemšínemMuzeum je v roce 2023 uzavřeno z důvodu rekonstrukce budovy.
Původně dřevěná tvrz byla kolem roku 1300 nahrazena kamennou stavbou. Koncem 15. a v 16. století byla tvrz pozdně goticky a renesančně upravena, doplněna o hospodářský objekt a uzavřena hradební zdí.
Expozice muzea seznámí návštěvníka s archeologickými nálezy regionu z období od starší doby kamenné po novověk. Přírodovědná expozice přibližuje živou a neživou přírodu středního Polabí. Vedle stálých expozic přináší muzeum svým návštěvníkům řadu zajímavých krátkodobých výstav, přednášek a koncertů.
Městské muzeum v ČelákovicíchMKC podporuje kulturní a společenský život ve městě, organizuje a zajišťuje veřejné služby kultury. Je provozováno jako příspěvková organizace města Hořovice. Součástí MKC je knihovna, informační centrum, Společenský dům, hudebně-divadelní klub Labe a Galerie Starý zámek.
Městské kulturní centrum HořoviceZámek ve Vrchotových Janovicích spolu s původním parkem je zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem. Stálé expozice „Společnost v Čechách 19. století“ a „Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice“ přibližují život v Čechách předminulého století a vyprávějí příběh posledních majitelů zámku rodiny Nádherných z Borutína.
Národní muzeum – Zámek Vrchotovy JanovicePamátník skladatele a houslisty Josefa Suka se nachází v Křečovicích nedaleko Sedlčan. Ve dvou místnostech je zachován původní nábytek, Sukův klavír zn. Bösendorfer, sbírka porcelánu, obrazy, sochy, medaile a drobné předměty, které si Josef Suk přivážel jako suvenýry z cest po celé Evropě. Expozice ve zbývající části památníku je věnována Českému kvartetu a Sukovu skladatelskému dílu.
Národní muzeum – Památník Josefa Suka – KřečoviceObec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). Bedřich Smetana se sem, k rodině své dcery Žofie, přestěhoval po ztrátě sluchu, která jej postihla v r. 1874. v Jabkenicích vznikla většina jeho nejvýznamnějších děl: opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna, oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance a dokončil zde cyklus Má vlast.
Národní muzeum – Památník B. Smetany – JabkeniceKultura města Mladá Boleslav a.s.
Společnost Kultura města Mladá Boleslav a.s. byla založena v r. 2007 sloučením několika městských organizací. Domu kultury, Kulturního střediska Svět, Paláce Templ, Sboru českých bratří a Infocentra. V těchto prostorách se konají kulturní akce po celý rok.
Kultura města Mladá Boleslav a.s.Zveme k návštěvě místa, které se zapsalo do světových dějin. Vyhlazení obce Lidice a utrpení jejích občanů, kteří se dne 10. června 1942 stali obětí nacistického násilí, zburcovalo tisíce lidí na celém světě. po válce proběhla velká architektonická soutěž a podle plánů architektů Františka Marka, Václava Hilského, Richarda Podzemného a Antonína Tenzerabylo proměněno pole v místě zničených Lidice v důstojný pietní areál a vybudovány nové Lidice
V expozici “...a nevinní byli vinni...“ se seznámíte s detaily tragédie. Nejnovější expozice „Stavíme nové Lidice“ v rodinném domku č.p. 116 přiblíží odhodlání lidí, kteří v nezlomné víře v konec války, vybírali peníze na obnovu Lidic. Představí i architekturu i život v nových Lidicích.
Milovníci výtvarného umění budou překvapeni kvalitou obrazové kolekce tzv. Lidické sbírky představené v nové expozici Remember Lidice.
Památník LidiceNárodní kulturní památka Hornické muzeum Příbram je největším báňským muzeem v ČR a jedním z největších v Evropě. Nabízí prohlídky tajuplného podzemí zdejších stříbrorudných dolů, jízdy důlními vláčky, důmyslné parní těžní stroje, nádherné sbírky minerálů a spoustu dalších neopakovatelných zážitků pro malé i velké návštěvníky.
Hornické muzeum PříbramPořádá a kompletně zajišťuje kulturní a společenské akce v Benešově a v areálu Přírodního divadla Konopiště. k realizaci akcí využívá prostory KD Karlov a Městského divadla na Poště. Pod naši společnost patří vedení TIC Benešov a TIC Konopiště. Je vydavatelem měsíčníku Benešovské radniční listy. Nejen pro obyvatele města připravuje nejrůznější akce - divadelní představení pro děti i dospělé, plesy, koncerty vážné i populární hudby, vánoční koncerty, dětská muzikálová představení a také venkovní eventy v centru města, např. Benešov City Live, Benešovský Jarmark, Benešovské Posvícení, Benešovský Advent i již tradiční farmářské trhy.
Kulturní a informační centrum BenešovMuzeum umění a designu v Benešově se nachází v centru města v secesní budově bývalé Okresní záložny, postavené regionálním stavitelem Marcelem Dusilem, která nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Mezi významné součásti muzejní sbírky patří sběratelská kolekce uměleckých děl od historika umění Doc. PhDr. Jiřího Šetlíka, CSc. nebo téměř kompletní sbírka děl Zdeňka Kirchnera obsahující skoro celou jeho tvorbu. Tyto soubory budou tento rok postupně prezentovány v nově zrekonstruovaných muzejních expozicích. Muzeum pořádá také krátkodobé výstavy, zaměřené především na regionální tvorbu, v Městské výstavní síni. Nezapomeňte také prozkoumat podzemí pod benešovskou radnicí. Najdete tam Experimentu, interaktivní prostor plný světelných a zvukových instalací od Jiřího Suchánka. Setkat se zde můžete například s Elektrickou tůní, Duhovým vejcem či Nekonečnem.
Muzeum umění a designu – BenešovMuzeum sídlí v budově bývalého kapucínského kláštera, původně měšťanského domu z 2. poloviny 14. století. Navštívit zde můžete jedinečnou expozici historických kočárků nebo expozici regionální historie a přírody. Menší část prostor je věnovaná českému vinařství. Přístupné jsou i gotické sklepy. K vidění je také dlouhodobá výstava z historie malé železnice s dílnou ze stavebnice Merkur. Muzeum nabízí degustaci českých vín v gotických sklepích nebo v kavárně. v období od května do září je možné navštívit skalní byt ve Lhotce u Mělníka.
Regionální muzeum MělníkRegionální muzeum v Jílovém u Prahy se specializuje na historii těžby a zpracování zlata se zaměřeními na středověký jílovský zlatorudný revír. S touto tematikou seznamuje hlavní expozice Zlato v České republice, jejíž externí součástí jsou tři unikátní historické štoly, a to sv. Josefa, sv. Antonína Paduánského a štola Halíře. V muzeu si návštěvníci mohou dále prohlédnout expozice trampingu a přírody Posázaví, expozici Ora et labora, věnující se Ostrovskému klášteru a zaniklému středověkému městu Sekanka. Od dubna 2018 zde je otevřena nová expozice Historie v odlesku zlata, která přiblíží novověké dějiny města Jílového.
Regionální muzeum v Jílovém u PrahyVydejte se branou minulosti s Muzeem Mladoboleslavska na pěti jeho pracovištích. Prvním z nich je mladoboleslavský hrad původně z 10. stol., kde naleznete expozice i krátkodobé výstavy věnované zejména zajímavostem z minulosti celého kraje a také příjemné inspirační prostředí na hradním nádvoří. V Muzeu Mladoboleslavska se nenudí ani ti nejmenší. Čeká na ně muzejní herna, herní prvky na nádvoří, zábavné programy k výstavám i programy nejen pro školní skupiny, které se vážou k obsahu expozic, nebo jsou pořádány k aktuálním výstavám. Pokud si vaše děti chtějí zkusit práci archeologa, přírodovědce či muzejníka, umožní jim to program Muzejní hrátky. Pracoviště hrad je otevřeno celoročně, šest dní v týdnu mimo pondělí. Muzeum je též aktivní na sociálních sítích (viz např. Facebook Muzea Mladoboleslavska).
Muzeum MladoboleslavskaV hlavní budově Polabského muzea v Poděbradech se návštěvníci stálé expozice Příběh Polabí seznámí s druhohorním mořem, životem lidí ve zdejší krajině v době bronzové, římské i v době stěhování národů. Část expozice se věnuje slavníkovskému hradišti na nedaleké Libici či období baroka a renesance na Poděbradsku. Příběh Polabí končí historií poděbradského sklářství a lázeňství, které je spjaté s rozvojem města Poděbrady v první polovině 20. století. Dva výstavní sály slouží k prezentacím krátkodobých výstav. Pro komorně laděné výstavy je využíván i sousední památkově chráněný, barokně upravený, bývalý špitál zvaný Kunhuta.
Polabské muzeum PoděbradyV prostorách zámku Nižbor vzniklo v roce 2004 za podpory Středočeského kraje Informační centrum keltské kultury, které seznamuje návštěvníky nejen s bohatou historií a řemeslnou dovedností Keltů, ale i s výsledky nejnovějších záchranných archeologických výzkumů ve středních Čechách. Základní školy zde také mohou využít výukové programy Příběh pravěku a Příběh archeologie, návštěvníci z řad dospělých i dětí zase jistě ocení každoroční oslavy významných keltských svátků Beltain a Samhain. Informační centrum keltské kultury je provozováno pracovníky Ústavu archeologické památkové péče středních Čech v sezóně od května do října.
Ústav archeologické památkové péčePamátník Antonína Dvořáka se nachází v novorenesančním zámečku ve Vysoké u Příbrami. Je obklopen nádhernou podbrdskou krajinou s Rusalčiným jezírkem a mnoha dalšími zajímavostmi v okolí. Expozice muzea je věnována Antonínu Dvořákovi - jeho životu, dílu a pobytu ve Vysoké, přibližuje také osobnosti hraběte Václava Kounice a jeho manželky Josefíny Čermákové.
Památník A. Dvořáka ve Vysoké u PříbramiGalerie Středočeského kraje (GASK) sídlí v Kutné Hoře v budově bývalé jezuitské koleje a je institucí zaměřenou svou sbírkou i výstavním programem na výtvarné umění 20. a 21. století. V prostorách tří traktů ve dvou patrech jezuitské koleje probíhají výstavy proměnné a nachází se zde i stálá expozice Stavy mysli / Za obrazem. Instituce funguje jako multikulturní centrum, které se snaží být co nejotevřenější všem návštěvníkům. Tuto myšlenku podporuje především Lektorské centrum GASK.
U dětí jsou velmi oblíbené vizuální herny a lezecká stěna inspirovaná obrazem Pieta Mondriana.
Galerie Středočeského kraje (GASK)Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy sídlí v renesančním zámku, přestavěném z gotické tvrze. Najdeme zde renesanční sál s malovaným trámovým stropem a torzálně dochovanými nástěnnými malbami, gotickou arkýřovou kapli v tzv. Historickém sále. Návštěvníci si mohou prohlédnout expozice „Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce“ či „Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt“. Za zhlédnutí stojí Ateliér Zdenky Braunerové – stálá expozice české malířky, grafičky, knižní výtvarnice a organizátorky uměleckého a kulturního dění, umístěná v autentickém objektu.
Středočeské muzeum v Roztokách u PrahyMuzeum Podblanicka sídlí na zámku ve Vlašimi. Zdejší expozice Zámecké parky a historie zámku, Auerspergové, Zrcadlo minulosti a Tajemství sklepení dokumentují historický vývoj a přírodu Podblanicka. Unikátní expozice S přesnou muškou přibližuje vývoj palných zbraní a dějiny firmy Sellier & Bellot. Další zajímavé expozice věnované dějinám regionu a hudby jsou zpřístupněny v pobočkách muzea v domě čp. 74 v Benešově a v zámku Růžkovy Lhotice.
Muzeum PodblanickaMuzeum Českého krasu má sídlo v Jenštejnském domě, historicky nejcennějším měšťanském domě v Berouně. Expozice se věnují historii a přírodnímu bohatství oblasti, unikátní je venkovní expozice Geopark Barrandien. Regionální ráz mají i expozice na pobočkách ve Starém zámku v Hořovicích (Muzeum Hořovicka) a v městě Žebráku, kde je též umístěná Galerie Jaroslava Hněvkovského, malíře Indie.
Muzeum Českého krasuSládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně sídlí v bývalé ředitelské vile Pražské železářské společnosti, kde jsou instalovány i stálé expozice. Jsou věnovány vývoji Kladenska od pravěku do konce 19. století, kdy se Kladno stalo královským horním městem. Součástí muzea jsou i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích a národní kulturní památka Budeč u Zákolan s nejstarší dosud stojící stavbou v ČR rotundou sv. Petra a Pavla.
Sládečkovo vlastivědné muzeum v KladněRegionální muzeum v Kolíně má expozice ve třech historicky cenných objektech – ve Veigertovském domě na Karlově náměstí, a v Červinkovském domě a Dvořákově muzeu pravěku v areálu chrámu sv. Bartoloměje v Brandlově ulici.
Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediný nadregionálně zaměřený skanzen v České republice. Součástí muzea je také Muzeum Kouřimska v Kouřimi a Podlipanské muzeum v Českém Brodě.
Regionální muzeum v KolíněČeské muzeum stříbra v Kutné Hoře patří mezi nejstarší a nejbohatší muzea v České republice. V jeho sbírkovém fondu se nachází řada světově uznávaných unikátů, především z oboru geologie a středověkého hornictví a mincovnictví.
Jeho stálé expozice, doplňované každoročně celou řadou výstav a dalších kulturních akcí, sídlí ve významných památkových objektech – Hrádku, Kamenném domě a v tzv.Tylově domě. Jsou zaměřeny především na hornictví, hutnictví, mincovnictví, historii a kulturu královského města Kutná Hora a regionální dějiny. Součástí jednoho z prohlídkových okruhů na Hrádku je návštěva autentického středověkého stříbrného dolu.
České muzeum stříbra – Kutná HoraV barokní budově plaských cisterciáků najdete expozice zaměřené na přírodní, historické a archeologické zajímavosti regionu. V suterénu se nachází Geologie, rybářství a hornictví, v přízemí je expozice RAKO 1893-2003 věnovaná nejvýznamnějšímu průmyslovému podniku regionu na výrobu dlaždiček a šamotového zboží. V 1. patře je expozice Archeologie Rakovnicka, 19. století, Fauna a Rakovnicka a nová expozice Bitva u Rakovníka 1620,. V přízemí a v mansardě se nachází dva výstavní sály pro krátkodobé výstavy a v suterénu přednáškový sál pro doprovodné programy a akce pro veřejnost. Muzeum spravuje také Pražskou a Vysokou bránu a Galerii Samson Cafeé.
Muzeum T.G.M. RakovníkPamátník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše přibližuje osobnost a dílo spisovatele Karla Čapka, jeho manželky herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové a novináře Ferdinanda Peroutky.
V empírovém domě Na Strži, jak své letní sídlo Karel Čapek pojmenoval, vznikala i literární díla. Zde také přijímal řadu osobností české kultury i politiky, zejména v létě 1938.
Památník Karla ČapkaRabasova galerie v Rakovníku sídlí v několika objektech s bohatou historií. Stěžejní stálá expozice, která mapuje životní dílo malíře Václava Rabase, je umístěna v původním domě rakovnické židovské obce se synagogou s pozoruhodným realistickým zobrazením starozákonních výjevů v kartuších nad okny. Galerie se specializuje svými výstavami a přehlídkami zejména na současnou malbu a tvorbu regionálních umělců Středočeského kraje.
Rabasova galerie v RakovníkuKořeny současného Oblastního muzea Praha-východ v Brandýse n. L.-St. Boleslavi sahají až do roku 1911. Muzeum kromě stálých expozic v Arnoldinovském domě a katovně disponuje dvěma výstavními prostorami, ve kterých pravidelně pořádá krátkodobé výstavy. V areálu muzea se konají workshopy, historické a přírodovědné akce, přednášky, programy pro dětské kolektivy. Pracovníci publikují populární i odbornou formou výsledky svých výzkumů a shromažďují sbírkový fond převážně lokálního charakteru. Muzeum vítá badatelskou činnost veřejnosti, poskytuje materiály školám i jednotlivcům. Muzeum též pořádá netradiční exkurze a výlety. Expozice v Arnoldinovském domě věnovaná regionu Brandýska je složena z přírodovědné (geologie, fauna a flora), archeologické (nejstarší osídlení, poklady, významné výzkumy), etnografické (řemesla) a historické části (Stará Boleslav a sv. Václav). K unikátům sbírkových fondů muzea patří štukový polychromovaný reliéf "Klanění tří králů" od Giovanniho Battisty Quadriho ze samého počátku 17. století. Dílo je dnes dlouhodobě zapůjčeno brandýskému zámku. V expozici muzea najdete zdařilou repliku.
Oblastní muzeum Praha-východZřizovatelem této organizace je město Poděbrady. Městské kulturní centrum Poděbrady zajišťuje programy a provoz Divadla Na Kovárně a Zámeckého biografu. Rovněž organizuje kulturní a společenské akce ve městě. Sídlí na prvním nádvoří poděbradského zámku.
Městské kulturní centrum PoděbradyMělnické kulturní centrum, z. ú. (Mekuc) zajišťuje bohatý kulturní program a turistické služby. Masarykův kulturní dům nabízí širokou škálu divadelních představení, koncertů, filmů a dalších pořadů. V galerii a café ve Věži můžete obdivovat umělecká díla a vychutnat si atmosféru středověkého opevnění u dobré kávy. Prohlídku mělnického podzemí a unikátní středověké studny nabízí mimo jiné turistické informační centrum. Mekuc se podílí na organizaci mnoha kulturních a společenských akcí v historickém centru města. Prázdninové Mělnické kulturní léto, Mělnické vinobraní či Mělnické vánoční trhy s pestrou programovou nabídkou rozhodně stojí za návštěvu.
Mělnické kulturní centrumAutenticky dochovaný vězeňský areál, svého druhu ojedinělý ve střední Evropě. Tento původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, situovaný mezi bývalými uranovými šachtami, sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. Expozice seznamují s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví.
Památník Vojna LešeticeSkanzen uchovává cenné památky venkovské architektury, které dokládají vývoj lidového domu od poloviny 17. do počátku 20. století na území Středočeské pahorkatiny a ve středním Povltaví, v oblasti dotčené těžbou kamene. Do přírodního areálu v údolí potoka jsou postupně přenášeny obytné, hospodářské, technické a drobné sakrální objekty ohrožené na původním místě zánikem. Interiérové expozice přibližují způsob bydlení a hospodaření na vesnici.
Skanzen Vysoký ChlumecExpozice muzea v barokním špýcharu, založeném roku 1770 Rytířským řádem křižovníků s červenou hvězdou, seznamují se životem venkovského obyvatelstva středního Povltaví v 19. až 20. století. Archeologická část expozice představuje nejstarší dějiny regionu spjaté s těžbou a zpracováním zlata a též výsledky archeologického výzkumu keltského oppida Hrazany.
Muzeum Špýchar Prostřední LhotaMuzeum se nachází v historické budově tzv. Mincovny z 15. století na náměstí Jiřího z Poděbrad, někdejším sídle perkmistrovského úřadu v královském horním městě na březích zlatonosné říčky Kocáby. Expozice přibližují historii těžby a zpracování zlata na Novoknínsku od nejstarších dob až do 20. století, dějiny města, místní řemesla a průmysl či historii mistrovství světa v rýžování zlata u nás i v zahraničí. Muzeum zlata Nový Knín také funguje jako informační středisko. Najdete zde propagační materiály z celého regionu BRDY–VLTAVA, informace o ubytování a stravování.
Muzeum Zlata Nový knínHistorie města Benešova a jeho okolí. Expozice přibližuje dějiny města, které jsou od počátků spojené s blízkým Konopištěm. Předměty, archeologické nálezy a vyobrazení připomínají život v různých obdobích. Ale i významné stavby jako např. románské kostelíky v Poříčí nad Sázavou. Nechybí kláštery benešovských minoritů a piaristů ani lidová kultura okolních obcí, včetně nábytku a oděvů. K výtvarníkům regionu patřil i literát a bohém E. A. Pittermann-Longen. Expozici najdete v prvním patře secesního domu.
Náš pluk. Expozice vás přenese do prostředí benešovské posádky přelomu 19. a 20. století. Předměty a fotografie sledují dějiny 102. pluku a osudy vojáků na frontách I. a II. světové války. Vystaveny jsou legionářské uniformy, zbraně, četné řády a vyznamenání. Expozici najdete v druhém patře secesního domu.
Muzejní dům BenešovMuzeum v Lysé nad Labem vzniklo již v roce 1893. Hned po dvou letech se zapojilo svými sbírkovými předměty do Národopisné výstavy v Praze a nadále se rozvíjelo. Stálá nová expozice Muzea Bedřicha Hrozného, umístěná v nově rekonstruovaném barokním památkově chráněném domě, seznamuje návštěvníky prostřednictvím množství sbírkových předmětů a prezentačních panelů s významnými etapami bohaté historie spojené s městem Lysá nad Labem. Návštěvník má možnost nahlédnout do minulosti života města, a to od nejstarších dějin, prostřednictvím bohatých archeologických nálezů, přes významnou kapitolu období baroka, které zanechalo ve městě nezanedbatelnou stopu, až po přelom 19. a 20. století a poznat významné rodáky města. Významná část expozice je věnována rodáku z Lysé nad Labem, profesoru Bedřichu Hroznému, rozluštiteli chetitského jazyka, jeho vědecké činnosti v oblasti starověkého Předního východu. Prezentuje množství unikátních sbírkových předmětů a listinného materiálu a nechybí zde ani osobní věci Bedřicha Hrozného. V České republice jde o jedinečnou kolekci svého druhu. Poslední část stálé expozice je věnována přírodním zajímavostem Lysé a blízkého okolí. Ve výstavním prostoru se v průběhu roku střídají krátkodobé výstavy, pořádají koncerty, přednášky i programy pro celé rodiny.
Muzeum Bedřicha Hrozného Lysá nad LabemExpoziční prostory Památníku jsou umístěny v jedné z nejstarších částí poděbradského středověkého hradu, v bývalé kapli, přístupné z druhého nádvoří poděbradského zámku. Prostřednictvím výjimečných gotických nástěnných maleb a stovek sbírkových předmětů seznamuje expozice s dobou, životem a odkazem českého krále Jiřího z Poděbrad a vývojem Poděbrad a okolí v Jiřího době. Navazující expozice je věnovaná významnému sochaři Bohuslavu Schnirchovi, autorovi jezdecké sochy vévodící poděbradskému náměstí. Jeho další bohatá tvorba je představena desítkami pracovních a soutěžních návrhů a modelů. Expozici uzavírá lapidárium v zámeckém sklepě, kde jsou vystaveny kromě kamenných artefaktů i raně středověké monoxyly.
Památník krále Jiřího z PoděbradZažijte atmosféru 50. let 20. století a poznejte příběh unikátních věžových domů, ve své době nejvyšších v Československu. V Muzeu věžáků Kladno si projdete unikátní obytné věže od druhého suterénu až po střechu, seznámíte se s dokonale promyšlenou architekturou, historickými peripetiemi, které jejich stavbu provázely, poznáte osobnost hlavního architekta Josefa Havlíčka, nahlédnete do krytu civilní obrany i vzorového bytu a nakonec si můžete vychutnat výhled ze střechy, odkud je při dobrém počasí vidět až na Ještěd.
Muzeum věžáků KladnoMuzeum nabízí dvě stálé expozice. Expozice Keltové na Rakovnicku, která vznikla v roce 2007 a prezentuje příběh nálezu slavné opukové hlavy Kelta u valového areálu u Mšeckých Žehrovic. Zároveň představuje repliky keltského obydlí a hrnčířské pece. Druhá expozice venkova se snaží seznámit návštěvníky s běžnými činnostmi i s vybranými řemesly našich předků provozovanými především na venkově (příprava pokrmů, výroba textilu, zpracování dřeva, atd.). Muzeum rovněž pořádá krátkodobé výstavy uměleckého, muzejního a regionálního charakteru, pravidelné přednáškové cykly a řadu programů pro školy a veřejnost.
Muzeum Nové StrašecíMuzeum prezentuje osobnost prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a období tzv. první republiky. Je umístěno do zrekonstruovaného tereziánského špýcharu, který se nachází v blízkosti lánského zámku. V říjnu 2018 byla otevřena nejnovější část expozice nazvaná „Odkaz T. G. Masaryka – 100 let Československa“, která doplňuje Masarykův život a poukazuje na události po jeho smrti. Jsou zde vystaveny nejunikátnější předměty, které se dotýkají jeho života. V nejvyšším patře jsou popsány události po smrti T. G. Masaryka a to, jak s jeho odkazem zacházely jednotlivé režimy.
Budova je bezbariérová a kromě krátkodobých výstav a stálé expozice nabízí i možnost malého občerstvení ve stylové kavárně.
Muzeum T. G. Masaryka v LánechV budově bývalé radnice naleznete expozice, které dokumentují historický vývoj oblasti od středověku do 20. století a přírodní zajímavosti okolí. Středověké osídlení v této části regionu je zajímavé drobnými středověkými šlechtickými sídly - tvrzemi a hrádky. S nimi souvisí unikátní nález tzv. Tleského pokladu – keramické konvice se 400 skleněnými kroužky ze 13. století nalezené v roce 1959 na tvrzi v Tleskách. V přírodní expozici čeká na dětské návštěvníky akvárium a dospělé návštěvníky potěší expozice lékárny, která je doplněna bylinkovou zahrádkou ve dvoře. Muzeum rovněž pořádá krátkodobé výstavy uměleckého, muzejního a regionálního charakteru, přednášky a doprovodné akce pro veřejnost.
Vlastivědné muzeum JesenicePamátník začal vznikat už v roce 1883, kdy se výzkumem prvohorní fauny v okolí Skryjí zabývala řada profesionálů i amatérů. Základem je Paleontologická a geologická expozice v 1. patře, zaměřená na vznik zkamenělin s modelem ontogenetického vývoje trilobita Sao hirsuta, který proslavil Skryje v celém světě. Zaujmou však také osobní přístroje J. Barranda. V suterénu muzea si návštěvníci mohou zkusit najít trilobita či jeho části. V přízemí vnikla v roce 2012 expozice Týřov známý i neznámý, jehož zřícenina se nachází na skále nad řekou Berounkou cca 3km severovýchodně od Skryjí. Součástí budovy je také místnost věnovaná životu na venkově na přelomu 19. a 20. století ve Skryjích a okolí.
Památník Joachima Barranda SkryjePamátník Josefa Lady a jeho dcery Aleny se nachází v Hrusicích v domě s číslem popisném 115. Zde v letních měsících žil a pracoval významný český malíř, ilustrátor a spisovatel Josef Lada, autor slavného kocoura Mikeše či ilustrátor nezapomenutelného vojáka Švejka. Mimo Ladovo dílo je v památníku ukázána i tvorba jeho dcery, malířky a ilustrátorky Aleny Ladové, která se ale věnovala hlavně dětské ilustraci.
Součástí památníku je i rozsáhlá zahrada, kde u vjezdu stále stojí dvě mohutné lípy, které tam zasadil sám Josef Lada na památku narození dcer Aleny a Evy. Památník je otevřen denně, kromě pondělí a úterý. Po prohlídce si můžete v našem obchůdku zakoupit Ladovy knížky nebo suvenýry s ladovskými motivy.
Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny„Zločin a trest“ je moderní, interaktivní expozice umístěná v prvním patře horního zámku v Panenských Břežanech. Návštěvník se prostřednictvím audiovizuálních technologií seznámí s jedním z nejhrůznějších období českých dějin – obdobím tzv. Protektorátu.
Památník národního útlaku a odboje – horní zámek Panenské BřežanyKatovna leží v historické části města na dohled od tří místních kostelů. Sama budova je jednou z nejstarších obytných staveb ve městě – renezanční sgrafitová výzdoba objekt datuje do doby 2. poloviny 16. století. Nejpozději od 17. století sloužila jako obydlí brandýských katů, kteří v tomto městě vykonávali své řemeslo až do roku 1765, kdy bylo městu popravčí právo odňato.
Brandýská katovna je jedno z mála zachovaných a veřejnosti přístupných obydlí mistrů ostrého meče. Spravuje ji Oblastní muzeum Praha-východ. V budově se nachází expozice útrpného práva, která je přístupná veřejnosti o víkendech během letních prázdnin, dále pak v určité příležitostně stanovené dny. Skupinové prohlídky si však lze objednat po celý rok. Informujte se v Oblastním muzeu Praha-východ.
Brandýská katovnaMuzeum je pojmenováno po mladoboleslavském průkopníkovi Metoději Vlachovi, který jako první Čech sestrojil letadlo vlastní konstrukce, poháněné automobilovým motorem, a sám na něm v roce 1912 vzlétl. Toto muzeum nadchne především milovníky aviatiky, a nejen je. V moderní stavbě naleznete provozuschopné repliky historických letadel, dozvíte se více o historii letectví. Vyzkoušet můžete letecký simulátor či evakuační klouzačku. Nejmenší návštěvníci si užijí šlapací letadélka na letecké ranveji. Muzeum je otevřeno celoročně včetně pondělků.
Letecké muzeum Metoděje Vlacha
Muzeum Podbezdězí sídlí v reprezentativních prostorách bělského barokního zámku, v nichž se nacházejí unikátní kolorované dřevěné stropy z přelomu 16. a 17. století. Muzeum se zaměřuje zejména na kulturní historii regionu Podbezdězí. Stálá interaktivní expozice návštěvníkům vlastivědně představí region Bělska a Podbezdězí. Návštěvníci si také můžou prohlédnout i zajímavé krátkodobé výstavy. Pro děti jsou zde připraveny omalovánky s místní tematikou či modely historických domů, které v sobě ukrývají tajemství.
Muzeum Bělá pod Bezdězem
Na benáteckém zámku sídlí Muzeum Benátecka se svými hravými atraktivními expozicemi věnovanými mimo jiné středověké astronomii, stavebnici Merkur či nejstarším dějinám kraje. Zde navštívíte místo, kde pobýval rudolfínský hvězdář Tycho Brahe, či nahlédnete do života Bedřicha Smetany a hudebnické rodiny Bendů. Děti si v interaktivních expozicích můžou například zkusit práci astronoma či si okovat koně.
Muzeum Benátky nad JizerouPořadatelsky a produkčně zajišťuje kulturní, společenské a vzdělávací akce v Bystřici a příslušných osadách. Ve správě má Divadlo U Jelena se stálou ochotnickou i loutkohereckou scénou. V současné době buduje v prostorách Domu U Jelena nové turistické informační centrum s kavárnou a muzeem loutek.
Mezi pořádané akce patří například Bystřicefest, Divadelní festival Ludvíka Němce, Dny loutkového divadla a spousty dalších.
Při návštěvě Mladé Boleslavi rozhodně navštivte zahradu Kliniky Dr. Pírka, která má, stejně jako celá Klinika Dr.Pírka svou tradici, historii, příběh a krásu. Cílem Kliniky Dr.Pírka je poskytovat hlavně zdravotní péči na co nejvyšší úrovni. Součástí léčby je i otevřená zahrada pacientům a návštěvám Kliniky k procházkám, relaxaci. Snahou Kliniky Dr.Pírka je v zahradě nabídnout nejen přístup ke krásám přírody, ale rovněž na instalovaných výstavách připomínat příběhy a události z kulturního a společenského života, na které bychom neměli zapomínat. V krásném prostředí lesního areálu uvidíte sochařská díla renomovaných umělců z různých míst Evropy. Vstup do celého areálu je zdarma. Klinika Dr. Pírka je akreditované zdravotnické zařízení s lůžkovými obory ortopedie, chirurgie a plastické chirurgie a ambulantními obory ortopedie, chirurgie, gastroenterologie, neurologie a rehabilitace. Klinika Dr. Pírka patří mezi nejmodernější zdravotnická zařízení v České republice s profesionálním a individuálním přístupem k pacientovi.
Klinika Dr. PírkaKlášter sv. Františka z Assisi byl založen roku 1627 hrabětem Sezimou z Vrtby. Jeho nynější vzhled pochází z 2. poloviny 18. století. Při prohlídce kláštera vás seznámíme s historií kláštera, životem františkánů a s událostmi spjatými s bitvou u nedalekého Jankova. Prohlédne te si nově zrekonstruované prostory včetně refektáře, rajského dvora, kaple, bývalé knihovny a mnišské cely. Můžete navštívit novou stálou výstavu kočárků a panenek, vlastivědné muzeum, výslechovou místnost StB v rámci výstavy o kolektivizaci, anebo si prohlédnete novou galerii obrazů věnovanou památce Vladislava Kasky.
Klášter sv. Františka z Assisi – VoticeZámecký areál Ctěnice leží na severovýchodním okraji Prahy v těsném sousedství Středočeského kraje. Zámek Ctěnice byl vystavěn v polovině 16. století Mikulášem Hrzánem z Harasova, a to na místě původní gotické tvrze, jejíž historie sahá k roku 1372. Tvrz byla chráněna bažinatými loukami a příkopem vytesaným ve skále. Ve 2. polovině 18.století nechal rod Windischgrätzů přestavět renesanční zámek ve stylu klasicizujícího baroka do dnešní podoby. Dochována je vstupní věžovitá brána a v prvním patře zámku jsou cenné interiéry s malířskou výzdobou od pozdně gotických fragmentů, přes renesanční a barokní nástěnné malby. V roce 1993 byl zámek Ctěnice převeden do majetku Hlavního města Prahy. v roce 2012 bylo jeho správou pověřeno Muzeum hlavního města Prahy.
Zámecký areál CtěniceV dospělém oddělení si můžete půjčit nejen beletrii, ale i naučnou literaturu ze všech vědních oborů. V dětském oddělení půjčujeme nejen knížky, ale i deskové hry, logopedické pomůcky a děti mají možnost zúčastnit se zajímavých akcí, které pro ně pořádáme. Školám nabízíme besedy nebo přednášky na různá témata. Ve studovně máme k dispozici slovníky, encyklopedie a odbornou literaturu zaměřenou především na umění. Zprostředkováváme také meziknihovní výpůjční službu, tj. nemáme-li knihu v našem fondu, půjčíme ji pro čtenáře z jiné knihovny. Regionální oddělení půjčuje literaturu, která se vztahuje ke Kolínu a bývalému okresu Kolín. K dispozici je i regionální databáze osobností s nějakými vazbami na Kolín. Čítárna nabízí přes 60 titulů časopisů a půjčit si zde čtenáři mohou i audioknihy.
Městská knihovna zajišťuje rozvoz knih imobilním čtenářům a také obhospodařuje miniknihovny po městě.
Knihovna má pobočky i na sídlišti v Benešově ulici a ve Štítarech.
Městská knihovna KolínStředočeská vědecká knihovna v Kladně je jednou ze čtrnácti krajských knihoven působících na území České republiky. Vznikla původně jako spolková již v roce 1897. Půjčuje knihy, časopisy a další dokumenty z univerzálního knihovního fondu, poskytuje informační služby, zajišťuje přístup k elektronickým informačním zdrojům a vytváří databáze s informacemi o Středočeském kraji. Ve svém fondu uchovává téměř 900 tisíc knihovních jednotek.
Středočeská vědecká knihovna v KladněStavba věžového vodojemu byla dokončena v roce 1930 podle projektu Ing. Hráského a F. Jandy. Po válce vodojem přestal plnit svoji funkci. V roce 2010 byla vodárenská věž, která je kvalitní technickou a architektonickou památkou, prohlášena Ministerstvem kultury za nemovitou kulturní památku. V letech 2014 — 2015 město Kolín realizovalo rekonstrukci. Nyní bývalá vodárna slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě samotného výhledu nabízí turistům tematicky zaměřené expozice, přístup přímo do prostoru bývalé vodní nádrže a mnoho tipů na další zajímavosti.
Rozhledna Vodárna KolínKlasicistní dům, roubenka (tzv. Lechnýřovna), prošel v letech 2011-2012 celkovou rekonstrukcí. v současné době je uvnitř umístěna expozice loutek a expozice historie rakovnické kultury. Část roubenky je určena k pořádání zajímavých výstav. Podkroví slouží jako herna pro děti a často k pořádání komorních kulturních akcí. na dvorku roubenky je příjemné posezení, konají se zde divadelní i představení, jarmarky, koncerty či výtvarné dílny.
Roubenka Lechnýřovna – Rakovník„Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta...“ Známá písnička neříká tak úplně pravdu: cesta, která vede k hradu Okoři, není zvlášť výjimečná. Zato samotný hrad a jeho okolí ano a stovky návštěvníků, kteří se tu v teplých měsících střídají, to jenom potvrzují. Okoř má několik předností, které z ní činí skutečnou jedničku mezi výletními cíli v okolí Prahy. Je to především blízkost hlavnímu městu, široká nabídka služeb pro turisty a ideální lehce zvlněná krajina pro cyklisty. Hrad je středobodem svého kraje – místem, kde se v letních měsících pořádají různé akce: koncerty, šermířské souboje či soutěže pro děti. Přilehlá stejnojmenná obec nabízí dostatek možností k odpočinku a občerstvení, nebo třeba příjemnou procházku po břehu vesnického rybníka.
Hrad OkořUnikátní motýlárium zbudované v prostorách bývalých zahradnických skleníků je zaměřeno na české motýly. v motýláriu s otevřenou střechou je k vidění mozaika českých biotopů s motýly, kteří se na nich vyskytují. v budově přiléhajícího ekocentra je možné zhlédnout výstavu motýlích fotografií Marka Vojtíška, ve vitrínách pak sbírky motýlů zapůjčené z českých muzeí a od entomologů. Venkovní prostory vás seznámí s volně žijícími živočichy zejména z ptačí říše.
Motýlárium – VoticeVstup do gotického sklepení najdete v budově č. p. 1 na náměstí Arnošta z Pardubic. Je to původní radnice postavená ve 14. století, která vždy patřila mezi nejdůležitější stavby města. Vznik samotného podzemí není datován, bylo zřízeno pravděpodobně s obranným a skladovacím účelem, kdy gotické sklepy byly propojeny podzemními chodbami. I když je starobylé českobrodské centrum chodbami a zajímavými sklepeními bohatě propojeno, pro veřejnost je v současné době odkryta a zpřístupněna jen jejich část. To vše díky nadšencům Spolku pro ochranu kulturních a historických památek Českobrodska (a finanční podpoře města Český Brod a Ministerstva kultury ČR), kteří se v letech 1991 – 1996 zasloužili alespoň o částečné zpřístupnění podzemí. Nevšedně zrekonstruována je vstupní místnost trasy podzemí, která slouží ke konání malých svatebních obřadů, drobných kulturních i doprovodných akcí. V roce 1996 bylo zařazeno do seznamu kulturních památek ČR.
Pokud se rozhodnete českobrodské podzemí s trasou o délce cca 300 m navštívit, průvodce hledejte v našem informačním centru a počítejte s půlhodinovou prohlídkou. Maximální kapacita na jednu prohlídku je 10 osob. Doporučujeme objednání předem na telefonním čísle: 321 612 218, 321 612 219.
Gotické podzemí je z důvodu rekonstrukce budovy až do odvolání uzavřeno.
Českobrodské podzemíChrámy bývalého cisterciáckého opatství Kutná Hora – Sedlec.Tam, kde začíná historie královského města Kutné Hory, kde stojí první katedrála ve střední Evropě s nejstarší gotickou monstrancí na světě, kde najdete světoznámou sedleckou kostnici se 60.000 zemřelými... Tam je místo protknuté historií, spojující zrození a začátek s koncem a úpadkem, nad nimiž vítězí Kristovo zmrtvýchvstání... MEMENTO MORI... Zážitkem k poznání...
Římskokatolická farnost Kutná Hora SedlecChrám svaté Barbory vznikal pod rukama Kutnohořanů po dlouhé generace. Spoluprací bohatých měšťanů a prostých havířů vyrostlo dílo, které vyjadřuje prestiž a bohatství města i hlubokou zbožnost svých tvůrců. Počátky stavby jsou spojeny s parléřovskou hutí, na jejíž činnost navázala svou prací řada dalších geniálních umělců a stavitelů, mimo jiné i slavný Benedikt Ried. Současnou podobu chrám získal až na přelomu 19. a 20.století.Tento vrcholně gotický skvost je dodnes místem meditace a modlitby.
Římskokatolická farnost – Arciděkanství Kutná HoraCísařský a královský zámek Brandýs nad Labem
Významná renesanční památka se skvostnými sgrafity – vedle Pražského hradu nejvýznamnější habsburský zámek v Čechách.
Na zámku pobývali v průběhu šesti staletí všichni panovníci Habsburské dynastie. Velmi si jej oblíbil císař Rudolf II., který zde měl své hlavní mimopražské sídlo. Za lovem sem jezdil císař Karel VI. s celým dvorem. Marii Terezii byl na brandýském zámku představen její pozdější manžel František Štěpán Lotrinský a vyjížděla odsud do Prahy ke královské korunovaci. V čase napoleonských válek byl zámek hlavním stanem císaře Františka I. v 19. století zámek patřil rodině toskánských Habsburků a arcivévoda Ludvík Salvátor, ve své době významný vědec, zde soustředil obsáhlé sbírky ze svých cest. Majitelem brandýského zámku byl až do roku 1918 poslední císař, blahoslavený Karel I. Rakouský, který zde pobýval už ve svém mládí jako důstojník 7. pluku dragounů.
Zámek Brandýs nad LabemPouhých 40 km od Prahy, hned vedle dálničního sjezdu 44, nabízí Olympia centrum Mladá Boleslav svým zákazníkům kromě více jak 50 různých obchodů a hypermarketu také společenské aktivity pro rodiny s dětmi i návštěvníky všech generací. Dětský koutek Loďka Ola s týdenní obměnou programu, pánský koutek, tématické eventy, Fashion show, workshopy a setkání s VIP osobnostmi. v Olympia centru najdete také řadu restaurací, kavárny, čerpací stanici a myčku vozidel, 1200 parkovacích míst, zcela nové venkovní hřiště a cyklo-point. Olympia je nejen místem pro nákupy, ale i místem pro příjemná setkání.
OC Olympia – Mladá BoleslavZapomeňte na klasické číslování pokojů. Užijte si pobyt v pokoji 4.12.97 Bidrman, 67.71 Cechlová nebo 68 Jágr. Něco takového zažijete jen ve Sport Hotelu Sletiště! Sportovní symboliku zde najdete na každém kroku. Prostory hotelu zdobí koláže slavných sportovců, kteří jsou spojeni s Kladnem, jména nejznámějších z nich pak slouží i jako názvy pokojů. Sport Hotel Sleťák i restaurace, která je jeho součástí, jsou laděny do svěžích pastelových barev, stejně jako logo hotelu. Samotný hotel nabízí celkem 64 lůžek ve 22 pokojích, každý z nich má minibar, vlastní wc i sprchu. Samozřejmostí jsou i bezbariérové vstupy a wi-fi připojení. Součástí hotelu jsou také 2 moderně vybavené konferenční místnosti.
Sport Hotel Sletiště – KladnoNedílnou součástí hotelového komplexu je restaurace Sleťák, která klade důraz na domácí výrobu z čerstvých a kvalitních surovin. V příjemném prostředí restaurace, které je laděno do svěžích pastelových barev doplněných o vkusné koláže nejvýznamnějších sportovců kladenské historie, si můžete vychutnat to nejlepší z moderní gastronomie i tradiční české kuchyně. Profesionální a vstřícný personál se pokaždé snaží, abyste v naší restauraci strávili co možná nejpříjemnější chvíle a mohli si vychutnat to nejlepší z naší nabídky.
Restaurace Sleťák – KladnoMěstské informační centrum se nachází v ulici na Hradbách v budově bývalé židovské školy. Jeho prostřednictvím můžete navštívit nejen barokní synagogu se stálou výstavou „Žili tu s námi“, ale také vyhlídkovou věž Práchovnu, starý a nový židovský hřbitov nebo kolínské lapidárium, které se nachází ve sklepení radnice. Objednat si zde můžete i průvodcovskou službu po městě. Dále poskytuje informace o všech kulturních a sportovních akcích ve městě a okolí, nabízí informační a propagační materiály, prodej suvenýrů, veřejný internet, předprodej vstupenek na místní kulturní akce a další služby.
Městské informační centrum KolínRestaurace Lískovka v Mníšku pod Brdy nabízí nevšední gurmánský zážitek... Restaurace má své kořeny v nedaleké Líšnici a v roce 2012 se přestěhovala do Mníšku pod Brdy. Nyní na nové adrese nabízí vynikající asijskou kuchyni včetně poledního menu.
Lískovka Skvér - Mníšek pod BrdyHrady CZ je letní kulturní festival, jehož 17. ročník se uskuteční během léta 2021 na osmi významných českých a moravských historických památkách. První zastávka tohoto putovního festivalu proběhne v blízkosti středočeských hradů Točník a Žebrák v termínu 10. - 11. července 2021. v rámci dvoudenního hudebního programu na festivalu vystoupí například Kryštof, Rybičky 48, Harlej nebo Mirai.
Festival Hrady CZAutokemp na břehu řeky Berounky nabízí ubytování v chatkách a vlastních čtyřech karavanech. Disponuje kapacitou 120 míst pro stany a 48 míst s elektrickou přípojkou pro karavany. Autokemp je plně vybaven - Sprchy, občerstvení, sporotvní vyžití, je otevřen od dubna do října.
Autokemp KarlštejnUbytování s kapacitou 21 osob je nově po rekonstrukci. v areálu se nachází nově zrekonstruovaná restaurace a bohaté sportovní vyžití na tenisových kurtech, fotbalovém hřišti, volejbalovém hřišti a hřišti pro nejmenší s pískovištěm a skluzavkou.
TJ Karlštejn – ubytováníZámek Liblice se nachází v obci Liblice v okrese Mělník ve Středočeském kraji, bývá nazýván Barokní perlou. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Francouzská zahrada, anglický park a obora jsou přístupné denně bezúplatně až do 22:00 hodin. Zámecké interiéry jsou přístupné vždy v neděli. Na zámku je půjčovna kol a tak je možné poznat okolní cyklostezky ze sedla jízdní kola. V zámeckém wellness centru si můžete vybrat z mnoha regeneračních procesů.
Hotel Zámek LibliceChloubou zámku Liblice je stylová barokní Zámecká restaurace, která nabízí moderní evropskou kuchyni i tradiční české speciality včetně sezónních pochoutek připravovaných na grilu a na rožni. k velmi oblíbeným patří výtečné steaky, pestrý výběr ryb a drůbežího masa připravovaných podle nejmodernějších technologických metod za předpokladu zachování nutričních hodnot. To vše podtrhuje široká paleta místních i zahraničních vín.
Zámecká restaurace Chateau LibliceNa prohlídce pivovaru poznáte příběh zakladatelské rodiny Ringhofferů a piva Velkopopovický Kozel, který se píše od roku 1874. Nahlédnete pod pokličku velkopopovickým sládkům, kteří od dob uvaření první várky dodržují tradiční recepturu a kladou důraz na dobře odvedenou řemeslnou práci.
Provedeme vás historickou i současnou varnou a ukážeme vám sklepy, kde naše pivo kvasí a zraje. Návštěvníci starší 18 let se zde mohou těšit na ochutnávku piva Velkopopovický Kozel. Podíváte se i na stáčírnu lahví a sudů, expozici pivních obalů a na závěr se setkáte s živým maskotem pivovaru – kozlem Oldou.
Pivovar Velké PopoviceGolf Resort Karlštejn nabízí mistrovské, 27mi jamkové hřiště umístěné v překrásné krajině CHKO Český Kras, vzdálené pouhých 45 minut jízdy z Prahy. Návrh celého hřiště pochází z dílny kanadských golfových architektů Lese Furbera a Jima Eremka. Díky citlivému přístupu k začlenění golfového hřiště do malebné krajiny, kde tvoří romantickou kulisu majestátný hrad českých králů Karlštejn, vzniklo jedinečné dílo. Členitost terénu, přírodní rokle, dvě jezera a řada pískových překážek vytvářejí velmi atraktivní prostředí, které uspokojí i nejnáročnějšího hráče.
Golf Resort KarlštejnMěstys Karlštejn a hrad Karlštejn jsou jedním z nejkrásnějších míst Středočeského kraje. Hrad Karlštejn byl v době Karla IV. centrem Evropy a byly zde v kapli svatého Kříže uloženy císařské korunovační klenoty a celý korunní poklad. Dnešní podoba hradu pochází z 19. století, kdy jej restauroval architekt Josef Mocker. Region nabízí prohlídky hradu, muzeí i přírody. Je možné využít nabídek pohostinství a ubytování v mnoha restaurantech, penzionech a hotelech.
Hrad KarlštejnRestaurace Koliba u Elišky je stylová restaurace v rytířském stylu s výhledem na hrad Karlštejn, nacházející se hned vedle centrálního parkoviště na Karlštejně. Nabízí 150 míst na dvou venkovních terasách a 220 míst u stolu ve čtyřech stylových saloncích. v hlavním šenku se nachází velký krb, kde je možné pro Vás připravit sele či jehně na grilu. Dále Vám nabízí ochutnávku vynikajících karlštejnských i jiných vín. Skupiny pohostí obědem i večeří s historickým šermem nebo v dobových kostýmech.
Restaurace Eliška – KarlštejnHotel Koruna se nachází přímo pod starobylým hradem Karlštejnem. v celoročním provozu je 15 pokojů se 40 lůžky. Hostům je k dispozici vlastní hlídané parkoviště. Svoji pohostinnost nabízí restaurace a tři stylové salonky s 220 místy u stolu. Letní terasa má 120 míst s nejkrásnějším pohledem na hrad Karlštejn a okolní zalesněné stráně. V místě jsou tenisové kurty, golfové hřiště a možnost vyjížděk na koních.
Hotel Koruna – KarlštejnMMX PIVOTEL je spojení pivovaru, restaurace a hotelu v Letech u Dobřichovic. Tento designový objekt s prvo- třídními službami se nachází nedaleko hlavního města Prahy v údolí řeky Berounky mezi Českým Krasem a Brdy, pár kilometrů od Karlštejna a lomu Velká Amerika.MMX PIVOTEL disponuje 57 lůžky,velkou restaurací s venkovní terasou a nejmodernějším pivovarem, který je možno navštívit a pivo degustovat přímo z ležáckých tanků.
MMX PIVOTEL – Lety u PrahyRestaurace Pivotelu MMX s kapacitou 300 míst a venkovní terasou nabízí výtečnou domácí teplou i studenou kuchyni, několik druhů vlastních nepasterovaných piv, přírodní nealko nápoje, kávu a čaje Filicori, kvalitní francouzská vína, single malt whisky, prémiové koňaky a ušlechtilé rumy.
Restaurace MMX Pivotel – Lety u PrahySportovně zaměřený nekuřácký Sporthotel Zimní stadión nabízí ubytování v budově Zimního stadionu a je přímo propojen s navazující restaurací s výhledem na led a konferenčním salónkem. Nabízíme komfort odpočinku a čistotu všech prostor v kompletně zrekonstruovaných pokojích a hotelovém lobby. Poskytujeme výborné prostředí pro sportovní kempy a soustředění. V těsné blízkosti jsou tenisové kurty, krytý plavecký bazén, 3 tréninkové fotbalové plochy a fotbalové hřiště s umělou trávou.
Městská sportovní zařízení – BenešovZÁŽITKOVÝ VLAK – Kladenská dopravní a strojní, s.r.o. Výprava party vlaku je netradičním a velmi zajímavým prezentačním nástrojem. Netradiční pořádání akcí pro obchodní partnery, narozeninové oslavy či svatby – to všechno nabízí náš zážitkový vlak. Odkud a kam pojedete, záleží jen na Vašem výběru a cestu si můžete zpříjemnit zastávkou na přání. Neopakovatelná atmosféra jedoucího vlaku za doprovodu příjemné hudby, jídla i pití. Jedinečný bar, který je na kolejích stále s Vámi a veze celou řadu zážitků…
Kladenská dopravní a strojní společnostV prostředí krásných brdských lesů a přitom 30 min. z centra Prahy nabízíme nejen komfortní ubytování****, ale i fantastické sportovní vyžití (tenis, badminton, beach, volejbal, florbal, fitness atd.), 230 m2 wellness se čtyřmi druhy saun včetně SeaClimate®, bazénem a masážemi, prvotřídní beauty služby (kadeřnický Salon Expert L’Oreal Professionnel, kosmetika, manikúra, pedikúra) i znamenitou restauraci a konferenční služby.
Esmarin – sportovně relaxační centrum – Mníšek pod BrdySvatá Hora v Příbrami představuje významnou památku baroka ze 17. století a nejvýznamnější a nejstarší mariánské poutní místo v Čechách. Chloubou svatohorského chrámu P. Marie je nádherný hlavní oltář ze stříbra. Kromě velmi hodnotné architektury je zde několik stovek plastik obrazů a mimořádně bohatá štuková výzdoba. V areálu Svaté Hory dále nepřehlédněte Svatohorské muzeum, sloup na prostranství, sousoší Kalvárie, Mariánskou studánku a památný Svatováclavský dub. Svatá Hora nabízí také krásný výhled na Příbram. Ze Svaté Hory sestoupíte do města po 450 metrů dlouhém krytém schodišti, které bylo postaveno v 18. století.
Svatá Hora – PříbramV Kladně měl sport vždy významné postavení a pro tisíce mladých i starších Kladeňáků je neodmyslitelnou součástí kvalitního života. Město Kladno nabízí kvalitní zázemí pro všechna běžná sportovní odvětví, do sportovišť průběžně investuje mnoho prostředků a snaží se jejich služby neustále zlepšovat.
Sportovní areály města KladnaČtyřkřídlý barokní zámek v Mníšku pod Brdy se nachází nedaleko Prahy. Leží téměř uprostřed města, ale zároveň v těsné blízkosti brdských lesů a rozlehlého rybníka, obklopen je malým romantickým parkem. Návštěvník uvidí interiéry vybavené historickým nábytkem i moderními vymoženostmi doby první republiky. Celý rok se tu konají akce a speciální programy pro rodiny s dětmi, které jsou zvány například na Pohádkovou prohlídku s princeznou nebo do Kouzelného sklepení. na nejnovějších prohlídkách zámeckých komnat mohou děti dokonce potkat ledovou královnu Elsu.
Zámek Mníšek pod BrdyTvrz stála ve Lhoticích již roku 1363 a od roku 1542 ji drželi vladykové a svobodníci Růžkové, podle nichž se ves jmenuje dodnes. Dnešní zámek budoval po roce 1787 František Dorn v duchu pozdního baroka a klasicismu. V letech 1835-43 tu prožil mladý Bedřich Smetana své nejšťastnější okamžiky. Jeho otec František vlastnil Lhotice až do roku 1844.
Později se majitelé střídali a po roce 1948 byl chátrající zámek součástí zemědělského družstva. Až roku 1972 získalo zámek okresní muzeum a začalo s rekonstrukcí. Lhotice se otevřely roku 1984 a v roce 2014 tu vznikla nová expozice.
Expozice Kraj tónů ukazuje Podblanicko jako kraj mimořádně bohatý na osobnosti evropské hudby. Připomínají je obrazy, partitury a nástroje v prvním patře zámku, kde žila rodina Smetanových. Hned první salon připomíná barokního génia Jana Dismase Zelenku, rodáka z Louňovic. Zelený salon je věnován lhotickému pobytu Bedřicha Smetany v letech 1835–43 a nechybí tu Bedřichovy lásky Louisa a Katy, která mu do Lhotic psala a kterou si roku 1849 vzal. Na vystaveném klavíru z Jabkenic zřejmě komponovali symfonickou báseň Blaník. Třetí salon připomíná Richarda Wagnera, který pobýval v Pravoníně, dále Zdeňka Fibicha z blízkých Všebořic a Gustava Mahlera, který zajížděl do Vlašimi. Modrý salon připomíná Lhotice koncem 18. století, ale také podblanického Josefa Suka a Blaník jako motiv české hudby.
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy provozuje tři štoly, které jsou od konce března až do října otevřeny pro veřejnost. První z nich je štola sv. Josefa, která představuje nejstarší doloženou těžbu z předhusitského období. Trasa vede v šikmých a úzkých chodbách autentického prostoru středověkého dolování. Poblíž se nachází štola sv. Antonína Paduánského, která představuje druhou etapu těžby v polovině 18. stol. Zpřístupněná část vede ve dvou úrovních a návštěvník překonává výškový rozdíl pomocí sedmi žebříků. Poslední z muzeem zpřístupněných štol je štola Halíře, která představuje průzkumné důlní práce z poloviny 20. století. Podmínky vstupu, jak se dostat ke štolám a otevírací dobu najdete vždy aktuálně na webu muzea.
Kontakt: info@muzeumjilove.cz, tel: 241 950 791
Jílovské muzejní štoly - sv. Josefa/ sv. Antonína Paduánského / HalířeSpolek byl založen roku 2015 a zabývá se hlavně marketingovou podporou turistických aktivit na řekách Vltava a Labe a jejich blízkém okolí. Dále také edukační činností v oblasti bezpečnosti plavby, podporou lepšího využití vodních cest ve prospěch sportu a výchovy mládeže ve vztahu k ochraně přírody a podporou provozování přístavišť na vodních cestách Středočeského kraje určených pro sportovní a rekreační plavidla, za účelem podpory cestovního ruchu v regionu a na vodních cestách Labe a Vltava
Na webových stránkách naleznete souhrnné informace o regionu vodních cest ve Středočeském kraji, nejenom o turistické a rekreační plavbě, ale i o turistických možnostech v okolí řek Labe a Vltava. Informace na webových stránkách jsou průběžně doplňovány a aktualizovány.
Středočeské vodní cesty, s.z.Patří mezi nejzajímavější místa na Kladně a pochází z návrhu K.I.Dientzenhofera. V zámecké zahradě je medvědárium, pořádají se zde svatební obřady, koncerty a také si zde zahrajete na piano. V renesanční budově Kladenského zámku jsou galerijní prostory, kde se pořádají krátkodobé výtvarné výstavy, kaple sv. Vavřince, důlní štola a nově i pracovna břevnovského opata s Kabinetem fotografie, kde úvodem je stálá expozice fotografií Jiřího Hankeho. Kladenský zámek, ležící v blízkosti historické budovy radnice, Mariánského sousoší a kostela Nanebevzetí panny Marie je otevřený pro veřejnost ve všední dny od 9-12 a od 13-17 hodin. O víkendech a svátcích od 13 do 17 hodin.
Kladenský zámekStavbu provedl během let 1705-1707 Filip Spannbrucker dle plánů slavného architekta barokní gotiky Jana Blažeje Santini-Aichela. Kaple je jedním z vůbec prvních Santiniho děl.
Kaple svaté Anny Panenské BřežanyV areálu zříceniny je možné si prohlédnou pozůstatky architektury původního gotického hradu ze 14. století, dále pak navštívit dvě expozice (v bývalém strážním domku a ve věži). Kastelán během letní sezóny pořádá historické akce, workshopy a řemeslné dny, a to především pro dětské kolektivy a rodiny s dětmi. O určitých dnech je hrad otevírán i v zimním období (adventní zpěvy na počátku prosince nebo silvestrovská půlnoc na věži). Expozice v bývalém strážním domku se věnuje historii obce Jenštejn. První místnosti dominuje model hradu a ukázky středověkých zbraní, stejně jako archeologických nálezů. Ve druhé místnosti vejdeme do skromné venkovské světnice, zcela vzadu pak na odvážné čeká ve skále tesaný sklípek. Expozice ve věži je zaměřena na historii hradu a kultury bydlení v něm. Ve druhém patře věže nalezneme unikátní gotickou kapli.
Hrad JenštejnV letních měsících si nenechte ujít návštěvu roubené barokní fary v Dolní Krupé, která je tichým svědkem převratných dějin tohoto místa za posledních 200 let. Více se dozvíte právě na faře ve stálé expozici věnované minulosti regionu na českoněmeckém pomezí i zaniklým obcím okolo Ralska. Roku 2012 areál fary zakoupil Středočeský kraj a svěřil jej do správy Muzeu Mladoboleslavska, jež zde pořádá nejen výstavy, ale i workshopy, koncerty a další zajímavé akce. Otvírací dobu i konání akcí najdete na webových stránkách Muzea Mladoboleslavska či na Facebooku Fara Dolní Krupá.
Fara Dolní Krupá